ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ УРОК З МЕДІАГРАМОТНОСТІУ МАЩАНСЬКОМУ ЛІЦЕЇ
Як відомо, медіаграмотність - це превентивна зброя проти дезінформації та життєво необхідна навичка, яку потрібно розвивати змалку. На виконання Указу Президента України Володимира Зеленського щодо невідкладних заходів з консолідації українського суспільства у Мащанському ліцї було проведено ряд заходів до Всеукраїнського уроку з медіаграмотності.
У 1 класі Мащанського ліцею (класний керівник Романюк Н.М.) в рамках Всеукраїнського уроку з медіаграмотності було організовано та проведено ранкове коло “Я у медіапросторі. Моя приватність” з метою навчити дітей розпізнавати приватну інформацію, довести, що не слід поширювати в Інтернеті особисті дані чи надавати їх невідомій людині. Крім того, діти переглянули відео та обговорили правила безпеки, як в Інтернеті, так і в приватному житті, якими даними не можна ділитися. На закріплення провели вправу «Лайки», щоб знати, як діти розрізняють інформацію, якою можна ділитися з незнайомими, а якою – ні.
Урок медіаграмотності (Я досліджую світ)
Вправа «Наш кабінет як медіатекст»
- Які органи чуття допомогли вам отримати цю інформацію?
- Як впливають винаходи людей для розвитку освітнього простору? (друк, зображення)
Інтерактивна вправа «Власний пристрій для друку». Написання привітань на шаблонах смартфонів.
Рольова гра «Усі ми різні – усі ми рівні». Чим і як ми можемо допомогти дітям з особливими потребами.
Перегляд уривка казки Енід Мері Блайтон «Знамените каченя Тім». Встановлення послідовності подій твору за ілюстраціями підручника. Побудова бесіди з використанням закритих, відкритих та уточнюючих запитань. Діти вчилися ставити запитання, розуміти інформацію.
Як рефлексія, було проведено вправу з використанням методики «Модель 6W», де кожне наступне запитання має витікати із попередньої відповіді й починатися зі слова «Чому?».
У рамках проведення Всесвітнього уроку медіаграмотності у Лісопільській філії в 1 класі (класний керівник Бернацька Н. О.) проведено урок "Книги-один з найдавніших візуальних медіа-продуктів". Першокласники дізнались історію книги з давніх часів і до сьогодення, етапи створення сучасної книги, виконували практичні завдання, дискутували про важливість читання та передачі інформації через книгу, як один з медіа-продуктів. А також спробували себе з ролі Рекламного агенства та демонстрували власну рекламу обраної книги.
В рамках Всеукраїнського уроку з медіаграмотності у 2 класі Мащанського ліцею (класний керівник Веремчук О. Є.) були проведені такі заходи: презентація “Медіа та медіаграмотність: що це і навіщо”, вправу “Класифікатор” (що можна викладати у соцмережі), гра на створення фейків “Червоний Капелюшок”, а також учні отримали пам’ятки “Правила он-лайн безпеки для батьків та дітей”.
У 2 класі Лісопільської філії Мащанського ліцею (класний керівник Красновська О. В.) пройшов Всеукраїнський урок з медіаграмотності, під час якого здобувачі освіти ознайомилися з поняттям інформаційної безпеки. Також учні переглянули мультфільм та обговорили правила поведінки в інтернеті.
У 3 класі Мащанського ліцею (класний керівник Янковська Ж. В.) було проведено урок медіаграмотності з теми "Сходинки до медіаграмотності". Учні вчилися розрізняти фейкові новини від правдивих, а також вивчили шість найважливіших правил медіаграмотності.
Урок з медіаграмотності покликаний привернути увагу молодого покоління до розвитку критичного мислення. Всеукраїнський урок з медіаграмотності також пройшов у 3 класі Лісопільської філії Мащанського ліцею (класний керівник Гергелюк І. В.). Під час уроку школярі переглянули презентацію на тему: «Медіаграмотність для дітей», а також виконували практичні вправи з розпізнавання фейків, пропаганди та маніпуляції в медіапросторі.
У 5-А класі (класний керівник Озарчук А. В.) було організовано та проведено цікаві та інтерактивні завдання для учнів. Здобувачі освіти переглянули серію мультфільмів "Чому медіаграмотність важлива", грали в інтерактивну гру "Факт чи фейк", створили ментальну карту фейкових та правдивих новин. Класний керівник розповів учням, як вивчають основи медіаграмотності у країнах Європи, а також, як розпізнати ознаки фейків у мережі Інтернет. На закінчення уроку учні отримали пам'ятки "Як перевірити справжність акаунту у соціальних мережах?" та "Як розпізнати бота?".
У 6 класі (класний керівник Салаган Т. В.) урок медіаграмотності був покликаний привернути увагу шестикласників до розвитку критичного мислення. На занятті учні проговорили способи розпізнавання фейків, види маніпуляцій у соціальних мережах, розвивали навички елементарної інформаційної гігієни. На завершення підсумовано: сьогодні будь-яка дитина має доступ до інформації, але навіть доросла людина не завжди може відрізнити, де є фейкова. Саме тому і треба вміти правильно користуватися інформацією.
У 9 класі (класний керівник Васевич Р. В.) було проведено годину медіаграмотності, під час якої учні переглянули відео “Як аналізувати медіа критично” та “Урок з медіагрмотності для школярів”.
Для учнів 10 класу (класний керівник Власюк О. Ю.) було проведено урок медіаграмотності з теми “Розпізнавання фейків у медіасуспільстві”.
Під час Всеукраїнського уроку з медіаграмотності учні 11 класу (класний керівник Солончук І. В.) переглянули відео “Медіаграмотність. Поради від VoxCheck”. Навчилися визначати різницю між реальною подією та її відображенням у медіатексті ; використовуючи малюнки,пояснювали як медіатексти можуть впливати на аудиторію, уважно та критично читали медіатексти, аналізували окремі компоненти тексту та їх впливу. Якщо дитина має досвід щодо певних явищ, це дає їй змогу адекватно оцінювати правдивість зображення в медіа.
При підготовці до Всеукраїнського уроку з медіаграмотності було використано матеріали проєкту "Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність", що виконується Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX