середа, 14 жовтня 2020 р.

Що відзначають 14 жовтня?


 

14 жовтня в Україні відзначають одразу чотири свята — День Українського козацтва, День захисника України, День святої Покрови Пречистої Богородиці та створення Української повстанської армії (УПА, 1942 р.).

Походження церковного свята – Дня святої Покрови Пречистої Богородиці – пов’язане із легендою про захист Богородицею своїм покровом Константинополя. В українській традиції це свято тісно пов’язується з ідеями захисту від ворогів. У “Літописі Руському” згадується, що князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Землю Руську під покров Божої Матері. Велика кількість православних церков, побудованих в княжі і козацькі часи, були присвячені пошануванню Богородиці.


 Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків. Відомий дослідник Запоріжжя Дмитро Яворницький писав: “…під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого огню, ні грізної стихії, ні морської бурі”. Для запорізьких козаків це свято було храмовим, адже у центрі козацької твердині завжди стояла Покровська церква. Саме на свято Покрови козаки проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана.


Державне свято

День захисника України заснували у 2014 році на тлі загальної декомунізації й розв’язаною Росією війни на Донбасі.

5-й Президент України Петро Порошенко своїм указом встановив щорічно відзначати це свято у День святої Покрови Пресвятої Богородиці.


 Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович мотивував вибір дати 14 жовтня для Дня захисника України історичною традицією вшанування українського війська на Покрову. З 2015 року в Україні 14 жовтня є вихідним днем.

Цим же указом скасував указ Президента України Леоніда Кучми 1999 року, яким встановлювалося свято День захисника Вітчизни, що відзначалося щорічно 23 лютого.

Створення Української повстанської армії

Це військово-політична формація українського визвольного руху. Символічним днем створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року. УПА діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована у збройне підпілля, діяльність якого тривала до початку 1960 років.


 УПА була єдиною військовою силою у Другій світовій війні, яка визначала стратегічною метою своєї боротьби створення незалежної Української держави, відповідно боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому, пише Український інститут національної пам’яті.

Діяльність УПА цілком підпадає під визначення українського визвольного руху – різноманітні форми діяльності організацій та окремих осіб, спрямовані на відродження державної незалежності українського народу.

Напередодні, 13 жовтня 2020 року у Мащанському ліцеї відбувся виховний захід для учнів 8-9 класів з теми "Що святкуємо 14 жовтня?"

Учитель історії Власюк О. Ю. розповів здобувачам освіти про традиції свята Покрови, а також про історію становлення УПА на теренах Костопільщини, відзначення Дня захисника України та День українського козацтва.


 

Вчитель географії та інформатики Озарчук А. В. підготував та продемонстрував усім присутнім документальний фільм про головнокомандувача УПА Романа Шухевича, у якому розповідається про невідомі біографічні моменти життя великого патріота України.

Заступник директора з навчально-виховної роботи Потарейко Г. Б. підкреслила, що дані заходи відбуваються в рамках місячника Військово-патріотичного виховання. Також Галина Борисівна наголосила, що виховання громадянина-патріота - один з найвищих пріоритетів закладу освіти у ХХІ столітті.